najlepsze herbaty

Najlepsze herbaty zielone i ich odmiany

Zielone najlepsze herbaty świata

Zielona herbata posiada wiele odmian, które różnią się od siebie nie tylko smakiem, zapachem czy kolorem naparu, ale także właściwościami. To wszystko zależy od pory roku oraz dnia, kiedy zebrano liście herbaty, a także od sposobu zawijania liści oraz ich wieku. Oczywiście oprócz tego ważne jest skąd pochodzi napój, bowiem strefa klimatyczna wpływa na jego walory. Dla wielu ludzi są to najlepsze herbaty. Odmiany naparu zależą od rejonu świata, gdzie zebrano liście. Wyróżniamy chińską odmianę, japońską czy cejlońską. Warto też wspomnieć kahwę.

Herbaty z każdego zakątka świata

Do najbardziej znanych chińskich gatunków należą:

 • Dragonwell, posiadająca lekko owocowy smak
 • Mao Feng, będąca jedną z najdelikatniejszych herbat, z wyczuwalną słoną nutą
 • Gunpowder o klasycznym aromacie i smaku, w Chinach jest to najpopularniejsza herbata zielona
 • Do najpopularniejszych japońskich herbat natomiast zaliczamy:

 • Matcha, która jest uważana za jedną z najcenniejszych herbat pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni, jednak jej specyficzny smak może odrzucać niektóre osoby
 • Gyokuro, będąca raczej herbata wykwitną, o smaku przypominającym słonawy bulion
 • Sencha, o trawiasto-morskich aromatach
 • Do tego jako najlepsze herbaty zielone zaliczamy także herbatę cejlońską. Pochodzi ona ze Sri Lanki i posiada mocny aromatyczny smak z dymną nutą. Nie można zapomnieć o kahwie, będącej kaszmirską odmianą, którą przygotowuje się razem z szafranem, kardamonem i cynamonem.

  Istotny zakup i parzenie

  Do zakupu dobrej zielonej herbaty najlepiej udać się do sklepu, gdzie znajdziemy herbaty świata. Tam mamy pewność, że kupujemy prawdziwą i czystą herbatę bez żadnych dodatków. Także możemy po zapachu zdecydować czy dana herbata nam pasuje. Jednak czasem nie mamy takiego sklepu w pobliżu i trzeba skorzystać z usług marketu. Co prawda nie znajdziemy tam najbardziej cenionych herbat jak kahwa, gyokuro. Jednak raczej nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odmiany cejlońskiej, senchy czy matchy. W sklepach i marketach, nawet jeśli nie będzie to sklep z herbatami, możemy znaleźć prawdziwą zieloną herbatę, ale musimy poświecić na to trochę czasu.
  Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób przygotowania napoju. Interesująca nas herbata powinna mieć przedział temperatury ok 70-80 stopni, a czas parzenia powinien wynosić około 2-4 minuty. To kryterium, którym powinniśmy się kierować, aby wybrać dobrą herbatę. Większość herbat z półek sklepowych, jako proponowany sposób przyrządzania ma temperaturę około 90-100 stopni, a czas od 3 do 5 minut. Takie herbaty powinniśmy omijać, aby mieć pewność co do zakupu prawdziwej zielonej herbaty.