dobra herbata

Dobra herbata, czyli jaka?

Jaka jest dobra herbata?

Być może nie wiesz, ale jeszcze kilka lat wstecz zaliczano herbatę do używek takich jak kawa bądź alkohol. Jednak badania prowadzone na całym świecie dowiodły, że jej picie wcale nie szkodzi zdrowiu, a wręcz przeciwnie – niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Co więcej, poznasz najbardziej popularne odmiany oraz ich zaskakujące właściwości. Zatem, jeśli jesteś miłośnikiem herbat i masz ochotę dowiedzieć się o nich więcej, a konkretnie dowiedzieć się jaka jest dobra herbata, czytaj dalej!

Jak rozpoznać i wybrać najlepsze herbaty?

Jak zapewne się domyślasz, dobra herbata musi charakteryzować się wysoką ceną, ponieważ za dobry gatunek trzeba więcej zapłacić, jednak to dość oczywiste. Na co powinieneś jeszcze zwrócić uwagę? Na opakowaniu można dostrzec informacje na temat pochodzenia danej herbaty, a więc kraj i region odgrywa również ważną rolę przy wyborze. Przykładowo Chiny bądź Indie (w roli producenta) powinny dać do myślenia, że herbata nie jest byle jaka. Przed zakupem warto spojrzeć również, w jaki sposób są przechowywane najlepsze herbaty. Dobrze, aby susz znajdował się szklanych słojach. Ponadto każdą herbatę należy wąchać. Jeżeli wyczułbyś bardzo intensywny aromat, będzie świadczyło to o wysokiej jakości produktu. Świetną opcją będą zatem herbaty liściaste, ponieważ to właśnie one wyróżniają się wyrazistym zapachem i są zdecydowanie lepsze od tych zaparzanych w torebkach.

Klasyczne herbaty czarne

Na początku warto zaznaczyć, że herbaty mają swoje gatunki. Jednym z nich jest herbata czarna, która z kolei ma swoje odmiany. Warto je znać:

  • DARJEELING – uznawana jest za najlepszą z indyjskich odmian herbat i nawet za jedną z najlepszych na świecie. Ma muszkatołowy oraz subtelny smak. Często nazywa się ją „szampanem” wśród czarnych herbat.
  • YUNNAN – mówi się o niej, że to najcenniejsza chińska herbata. Liście są barwy nasyconej czerwieni, a pączki mają złotawy kolor. Smak jest słodki i łagodny.
  • CEYLON – charakteryzuje się silnym aromatem, a także intensywną barwą – od koloru pomarańczowego do ciemnomiedzianego. Zawiera dużą ilość garbników.
  • ASSAM – wyróżnia się silnym aromatem, a także słodko-torfowym posmakiem. Liście mają podłużny kształt. Barwa herbaty – od pomarańczowego, aż po ciemnoczerwony.

Dobra herbata zielona

Kolejnym gatunkiem jest herbata zielona. Najbardziej znane odmiany to:

  • GYOKURO – uznawana jest za najlepszą herbatę z tego typu gatunku. Ma właściwości lecznicze, a dokładniej mówiąc, korzystny wpływ na układ nerwowy i na pracę mózgu. Charakteryzuje się gorzkawym smakiem.
  • GUNPOWDER – jest przygotowywana z miętą i dużą ilością cukru. Herbata daje łagodny smak. Liście zwija się w małe kuleczki przypominające proch strzelniczy. Wpływa korzystnie na układ pokarmowy.
  • LUNG CHING – jest smaczna i bardzo aromatyczna. Zawiera dużo witaminy C, aminokwasów oraz cennych przeciwutleniaczy, przez co herbata ma wiele właściwości antynowotworowych.
  • MATCHA – uznawana za świetny dodatek do deserów. Napar ma intensywny zielony kolor oraz zawiera wiele witamin.

Fermentowana czerwona herbata

Następną kategorią będzie herbata czerwona. Wśród tych za najlepsze uznać można:

  • PU-ERH – jest poddawana bardzo długiemu procesowi fermentowania. Herbata ma cenne właściwości lecznicze, konkretnie reguluje pracę układu pokarmowego i wspomaga pracę wątroby. Co więcej, przyspiesza trawienie alkoholu i poprawia pamięć. Herbata o dużej ilości aminokwasów. Wyróżnia się korzennym smakiem oraz uważana jest za jedną z najbardziej aromatycznych.
  • OOLONG – cieszy się uznaniem z powodu redukcji stresu. Pozytywnie wpływa na zęby, kości oraz skórę. Zawiera wiele minerałów i witamin. Ma drzewny aromat, a także łagodny posmak brzoskwini.

Delikatne białe herbaty

Biała herbata jest ostatnim gatunkiem, który warto też poznać. Jej odmiany również bardzo się ceni. Zatem najlepsze z nich to:

  • BAI HAO YIN ZHEN – jest najbardziej ceniona na świecie. W jej skład wchodzą tylko pączki kwiatów, które pokryte są srebrno-białym meszkiem i dlatego też jest jedną z droższych herbat. Smak ma słodko-kwaśny, a napar jest niemalże bezbarwny.
  • PAI MU TAN – ma jasnożółtą barwę, kwiecisty aromat oraz delikatny smak. Wytwarza się ją z pąków krzewów herbacianych, a także młodych liści. Zawarte w herbacie przeciwutleniacze opóźniają starzenie się komórek. Działa bakteriobójczo i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Redukuje stres i poprawia odporność.